14.12.2017
Вітрянка у дітей: шляхи зараження, симптоми, наслідки, профілактика
ВІТРЯНКА – це одне з найпоширеніших захворювань, що зустрічаються у дітей. Хворіють вітрянкою тільки один раз, після цього в людини виробляється довічний імунітет, причому, у дітей дане захворювання протікає набагато легше, чим у дорослих людей. Вітрянка у дітей, способи зараження й симптоми ветрянки - про цей повинен знать кожний батько й мати. Отже, як же можна заразитися вітрянкою?
Вітрянка передається через слизові оболонки очей і верхніх дихальних шляхів. Тобто, можна сказати, що вона передається по повітрю - повітряно-краплинним шляхом.
Нескладно здогадатися, що саме через таку особливість передачі це захворювання й одержало назву – Вітрянка. Вітрянка частіше виникає в дітей, що відвідують дитячі дошкільні й освітні установи. Частіше вітрянка зустрічається в дітей молодше 10-12 років. У дитячому колективі варто лише одній дитині підхопити вітрянку, як вона стає заразною для інших дітей. Вітрянка в дітей – завжди привід полікуватися дома. Пам'ятайте, вітрянка в дітей – це не звичайний нежить, а набагато заразніше. Тому лікування вітрянки в дітей завжди здійснюється в карантинних умовах. Хоча, у багатьох європейських країнах дитини, зараженої даним захворюванням, не обмежують у спілкуванні зі своїми однолітками, тому що вважається, що краще перехворіти вітрянкою у ранньому віці, тоді й лікування, як таке не буде потрібно.
Заразною вітрянка в дітей стає за один день до початку шкірних висипань. Карантин закінчується через 5 днів після появи останніх висипань. По рекомендаціях медиків карантин у дітей, хворих вітрянкою триває протягом дев'яти днів з моменту появи першого висипання. Хоча такі заходи рідко допомагають, тому що вітрянка в дітей передається ще до появи перших висипань, у той час, коли дитина ще не обмежена в спілкуванні з оточуючими.
Симптоми вітрянки й розвиток захворювання.
Вітрянка в дітей і дорослих ніяк себе не проявляє протягом 1-3 тижнів. Це строк її інкубаційного періоду. Мінімальний строк інкубаційного періоду становить 7 днів. По закінченню даного строку в захворілого різко підвищується температура до 39-39,5 градусів. І якби не практично одночасна поява висипки, то вітрянку у дітей можна було б прийняти за ГРВІ. До того ж до симптомів вітрянки належить головний біль і почуття слабкості.
Спочатку з'являються несильні висипання на шкірі, просто пласкі рожеві цятки. Буквально за кілька годин кількість висипань різко збільшується. Цятки стають більш опуклими й утворюються пухирці з рідким умістом. Їх у жодному разі не можна видавлювати. Лікування вітрянки в дітей проводиться зовсім по-іншому. Перші 3-4 дня вітрянка у дітей супроводжується дуже сильними висипаннями й не тільки на шкірі, але на слизових оболонках – очах, в ділянці промежини, у роті. Саме неприємне, що цей висип ще й сильно свербить, але розчісувати її не можна, щоб уникнути занесення в ранку інфекції. Одні пухирці проходять – з'являються нові. Вітрянка в дітей протікає хвилеподібно. Нові висипання звичайно з'являються протягом 3-4 днів. Потім хвороба йде на спад. На місці пухирів залишається скоринки, яка поступово відпадає самостійно й при дотриманні всіх рекомендацій лікаря не залишають від себе слідів.
Лікування вітрянки в дітей.
По перше, необхідно знати, що вітрянка – це вірус, тому антибіотиками її не вилікувати. Але чому ж деякі лікарі все-таки призначають антибіотики? Це робиться в тих випадках, коли до вітрянки у дітейприєднується бактеріальна інфекції, починається нагноєння пухирців. Часто таке відбувається через постійні розчісування висипу. Саме тому лікування вітрянки в дітей вимагає пильної уваги батьків. Потрібно всіма способами постаратися відволікти дитину від розчісування висипу. Почитайте дитині казку, пограйте в спокійні ігри. Звичайне лікування вітрянки в дітей проводиться в амбулаторних умовах.
Хоча симптоми вітрянки достатньо нестерпні для дитини, все-таки бажано на час хвороби ( близько тижня ) зберігати постільний режим. Специфічного лікування у вітрянки немає. Ліків від неї не існує. Зате є можливість знизити до мінімуму неприємні відчуття, викликані цим захворюванням. Для того, щоб не допустити нових висипань, частіше змінюйте постільну й натільну білизну. До речі, мочити висип не можна, це тільки збільшить неприємні відчуття й подовжить строк загоювання пухирців. Єдиним виключенням є короткочасне прийняття ванн із додаванням слабкого розчину марганцю. До слова, що до того приймати ванни чи ні думки українських і європейських педіатрів розходяться. Європейські педіатри вважають, що потрібно приймати не ванну, а купатися під душем при наявності сильних симптомів вітрянки, а маленьким дітям душ просто необхідний, тому що малята частіше страждають від бактеріальної інфекції, що проникає через ранки. Маленьким дітям не поясниш, що чесатися не можна. У таких випадках душ може помітно полегшити стан дитини. Наші ж педіатри категорично проти купань під душем, та й у ванній в період гострих висипань. Крім цього, бажано дотримуватися нескладної дієти. Вітрянка в дітей протікає набагато легше при виключенні з їхнього раціону всіляких алергенів. Рекомендовані до вживання молочні й рослинні продукти. Не обійтися без значної кількості питва, як і при будь-якій хворобі. Особливо необхідно вживати достатню кількість рідини дитині, у якої висока температура, тому що жар може викликати навіть зневоднювання організму. Звичайно вітрянка в дітей забирає багато сил, пропадає апетит, але необхідно прикласти всі зусилля й виявити кмітливість, щоб заповнити в маляти дефіцит рідини й живильних речовин в організмі.
Зрозуміла справа, що лікування вітрянки в дітей припускає й приймання жарознижуючих засобів. Давати дитині жарознижуюче необхідно при температурі тіла вище 38-38,5 градусів. З жарознижуючих не рекомендоване приймання аспірину, особливо дітям молодше 12 років. Звичайно з появою симптомів вітрянки рекомендоване прийом лікарських засобів, що містять парацетамол. Він, при правильних дозуваннях, безпечний для дитини, виявляє жарознижуючу й протизапальну дії. Для того, щоб зняти такий симптом вітрянки як сверблячка, можна попросити педіатра призначити антигістамінний препарат у безпечному дозуванні, приміром, «Діазолін». При переході висипань на очі, можна використовувати спеціальний очний гель «Ацикловір», який ефективно бореться проти вірусу герпеса.
Багато батьків абсолютно впевнені, що лікуванням вітрянки в дітей є змазування пухирців зеленкою. Навіть зараз, гуляючи по вулиці в такий от спосіб можна легко визначити дитину, що перехворіла вітрянкою - по характерних «цятках» зеленки. Насправді, зеленка не лікує симптоми вітрянки, а виконує лише знезаражуючу функцію, захищає від проникнення бактеріальної інфекції в ранку. Особливо це важливо для дитини. Лікарям же зручно по цих цятках визначати - чи заразна дитина. Тобто зеленка не є лікуванням вітрянки в дітей, а служить для фіксування нових висипань. Це дуже зручно, у першу чергу, для лікарів. До того ж зеленка трохи зменшує сверблячку. Крім зеленки, висипання можна просто змазувати слабким розчином марганцю. Такий варіант більше підійде дорослій людині, що не бажає ходити обмазаним зеленкою. Спиртом у жодному разі змазувати не можна.
Наслідки вітрянки у дітей.
Щодо зовнішніх проявів наслідків вітрянки у дітей – це рубчики, що зосталися на місці пухирців. Таке часто зустрічається в тих дітей, та й дорослих у яких за час лікування вітрянки спостерігалося нагноєння, запалення пухирців.
Дуже важкі ускладнення зустрічаються досить рідко. До них відноситься запалення головного мозку – енцефаломієліт.
Особливо небезпечна вроджена вітрянка. Уникнути вітрянки під час вагітності можна, якщо вчасно зробити щеплення. Щеплення робляться тим людям, які ніколи не хворіли раніше вітрянкою. Визначити це можна по спеціальному аналізі крові. До речі, якщо дитина поспілкувалася із хворим вітрянкою, тобто всі шанси не допустити розвитку вітрянки у вашої дитини, якщо вчасно зробити щеплення. За результатами досліджень щеплення доцільно зробити протягом 48-72 годин після контакту із хворою людиною.
Профілактика вітрянки - як уберегтися від вірусу
Вітряну віспу прийнято вважати дитячим захворюванням, так як основна маса людей хворіє її в 5-10 років. У цей період дитина легко справляється з вітрянкою і набуває імунітет на все життя. У більш ранньому віці, у підлітків і дорослих інфекція може протікати вже в більш важкій формі.
Особливо небезпечно це захворювання для вагітних в перший триместр і останні дні перед пологами, а також для людей мають проблеми з імунною системою. Як поводитися, якщо хтось з рідних захворів вітряною віспою, і яка профілактика вітрянки існує, розповімо нижче.
Що таке вітрянка і коли вона «заразна»?
Вітряна віспа це один з різновидів герпесу, ДНК -яке містить вірусу. Передається вона повітряно -крапельним шляхом при прямому контакті з інфікованою людиною або через рідину знаходиться в волдиріках, які з'являються в процесі захворювання. Вірус дуже летуч і особливо комфортно почуває себе в закритих мало провітрюваних теплих приміщеннях, де знаходитися велика кількість людей, таких як сади і школи. Помічено, що випадки масового захворювання в дитячих колективах відбуваються раз на 5 років, тобто, після зміни покоління.
Після інфікування настає інкубаційний період, який може тривати від 10 до 21 дня. Це залежатиме від віку хворого та стану його імунної системи. Хвороба розвивається швидко, вчора було все гаразд, а з ранку з'явилася температура, млявість, головні болі і висип. Варто відзначити, що поява пухирів відбувається хвилями, а не за один раз, як при більшості інфекцій зі схожими симптомами. Кожна з них супроводжується підвищенням температури тіла.
Висип зовні нагадує пухирі діаметром 2-5 мм наповнені прозорою рідиною, яка з часом помутніє. При наявності ускладнень в міхурах може перебувати сукровиця або кров, гній. У міру дозрівання пухирі лопаються, утворюючи відкриті ранки - ранки нагадують кратери вулканів, з піднятими краями і запалим центром. З часом вони покриються скориночкою, яка подсохнув самостійно відпаде. Це і буде сигналом того, що ранка зажила.
Вітрянка вважається «заразною» в наступні періоди:
• Останні дні перед появою пухирів, коли зовнішні ознаки захворювання ще відсутні. Це найбільш небезпечний період, оскільки визначити його практично неможливо.
• У період висипання, який тривати від 2 до 10 днів, залежно від перебігу хвороби.
• Під час лопанья пухирів. Рідина, що знаходиться в них, дуже заразна, одяг для вірусу не перепона.
• Момент підсихання ранок. Категорично забороняється зривати утворилися на вогнищах запалення скоринки. Мало того, що після цього можуть залишитися шрами, так це може стати новим поштовхом для поширення інфекції.
Заходи профілактики
Знаючи ознаки захворювання і в який період вона найбільш «заразна» можна спробувати запобігти розвитку захворювання. Тут варто враховувати один момент, якщо людина вже інфікована, то хвороба буде розвиватися за звичним для неї сценарієм і зупинити її буде неможливо. Якщо такий розвиток ситуації не влаштовує, можна поки людина здорова, зробити щеплення. У багатьох розвинених капіталістичних країнах вона увійшла в плановий графік вакцинації дитини. Це допоможе уникнути вітрянки в майбутньому.
Якщо ж у сім'ї з'явився хворий з вітряною віспою, то вакцина вже не допоможе, хоча хвороба і буде протікати у легкій формі. Будь-яких коштів запобігають розвитку вітрянки немає і сподіватися можна тільки на удачу.
Можна вжити таких заходів профілактики:
• Ізолювати хворого в окремому приміщенні і звести з ним спілкування до мінімуму. Влаштувати карантин.
• У хворого повинні бути індивідуальні засоби гігієни і посуд.
• Регулярно провітрювати інші кімнати в квартирі, якщо є кварцова лампа, то можна для дезінфекції скористатися нею.
• Марлева пов'язка не гарантує 100 % результат, але допомагає знизити ризик зараження.
• Приймати вітаміни. Людина з ослабленим імунітетом просто знахідка для різних захворювань і вірусів.
З усього написаного вище ставати зрозуміло, що найбільш ефективна профілактика вітрянки це вакцинація. Решта заходи не дають високого результату, хіба що повна ізоляція від хворого. Прийнято вважати, що один раз захворівши на вітряну віспу, здобуваєш імунітет на все життя, що залишилося, виявляється, медицині відомі випадки повторного прояви захворювання. Перевірити хворіла людина в дитинстві вітрянкою чи ні, можна здавши тест на вірус Варіцелла - Зостера. Він покаже, чи є в організмі антитіла.